AT-T Agencja Tłumaczeń i Turystyki                                           
AT-T współpracuje... 

Bułgaria

 

Podstawowe informacjekatedra.jpg

Język urzędowy: bułgarski

Stolica: Sofia

Ustrój polityczny: republika

Powierzchnia całkowita: 110 910 km²

Wody śródlądowe: 0,3%

Liczba ludności: 7 385 000

Gęstość zaludnienia: 67 osób/km²

Jednostka monetarna: lew (BGN)

Strefa czasowa: UTC+2 – zima, UTC+3 – lato

Hymn państwowy: Miła Rodino

Kod samochodowy: BG

Kod telefoniczny: + 359

Położeniemusala.jpg

Bułgaria leży na Bałkanach nad Morzem Czarnym. Stolicą Bułgarii jest Sofia 1,1 mln mieszkańców. Inne większe miasta to: Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora i Plewen.

 • Całkowita granica lądowa: 1808 km
 • Długość wybrzeża: 378 km
 • Długość granic z sąsiadującymi państwami: Grecja 494 km, Macedonia 148 km, Rumunia 608 km, Serbia 318 km, Turcja 240 km

Większość powierzchni Bułgarii zajmują tereny wyżynne i górskie (około 70%). Jednak na północy znajduje się Nizina Naddunajska, a wzdłuż biegu rzeki Maricy aż do brzegu Morza Czarnego leży Dolina Górnotracka. Natomiast w części środkowej kraju leży główny masyw górski Bułgarii – Stara Płanina (Bałkan) wraz z pasem kotlin podbałkańskich (Sofijska, Kazanłycka, Sliweńska). Góry Rodopy, Pirin oraz Riła położone są w południowej części kraju z najwyższym szczytem Musałą – 2925 m n.p.m. (jest to najwyższy szczyt Półwyspu Bałkańskiego).

Najdłuższą rzeką Bułgarii jest Dunaj. Stanowi on na znacznej swej długości północną granicę kraju z Rumunią. Inne większe rzeki to: Marica, Osym, Iskyr, Struma.

Klimatkopula.jpg

Klimat umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, nad morzem podzwrotnikowy, wilgotniejszy. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi od -6°C (w terenach górskich), -3°C (w centralne części kraju) do 2°C (na południu kraju), w lipcu odpowiednio od 18°C, 23°C i 25°C. Średnia suma roczna opadów od 450 mm na północy, do 1200 mm w terenach górskich. Średnia temperatura powietrza i średnia suma opadów w stolicy kraju, Sofii wynoszą: w styczniu -2°C i 42 mm, w lipcu 22°C i 60 mm.

Historia

W połowie IV tysiąclecia p.n.e. rozpoczął się napływ na tereny obecnej Bułgarii plemion koczowniczych z Azji Środkowej. W V wieku p.n.e. utworzyły one Królestwo Tracji. Tereny te zdobyli Rzymianie i w połowie I wieku powstała tam rzymska prowincja Mezja, która później stała się miejscem najazdów Hunów i Gotów.

W VI wieku tereny te zaczęły osiedlać pasterskie plemiona słowiańskie, które zostały podbite ok. roku 680 przez Protobułgarów. Bułgaria powstała w 681 roku, a chrzest miała w 864 r. Powstało potężne państwo ze stolicą w Plisce (od 895 w Presławiu), które trwało w okresie 681-1018. Od 1018 tereny Bułgarii zostały ostatecznie podbite przez Bizancjum, i pozostawały pod władzą Bizantyjczyków do 1185 mimo antybizantyjskich powstań ludowych.

W latach 1186-1398 istniało drugie państwo Bułgarów, po czym jej terytorium staje się częścią państwa osmańskiego.

Niepodległość uzyskana w 1878 (w pełni w 1908 po oficjalnym przyłączeniu Rumelii Wschodniej) zapoczątkowała ścieranie się wpływów niemieckich i rosyjskich. Na skutek wojen bałkańskich (1912-1913) Bułgaria utraciła znaczną część terytorium, dlatego też przystąpiła do I wojny światowej po stronie państw centralnych. Wojna zakończyła się jednak klęską, a Bułgaria straciła swoje krótkotrwałe zdobycze terytorialne (najboleśniej odczuła brak dostępu do Morza Śródziemnego).

W II wojnie światowej opowiedziała się (wraz z m.in. Węgrami, Rumunią i Finlandią) po stronie państw Osi (jej rezultatem były niewielkie nabytki we wschodniej części Jugosławii oraz okupacja greckiego terytorium wokół Salonik). Zajęcie w 1944 kraju przez Armię Czerwoną spowodowało obalenie monarchii i ustanowienie republiki ludowej w 1946 roku, po czym władzę obejmuje Bułgarska Partia Komunistyczna (generalni sekr. Georgi Dymitrow, Wyłko Czerwenkow, Todor Żiwkow).

Bułgaria była członkiem RWPG i Układu Warszawskiego. Masowe demonstracje w listopadzie i grudniu 1989 wpłynęły na utworzenie demokratycznej republiki parlamentarnej (pierwsze wolne wybory 13 października 1991).

Ludność

 • Skład etniczny (wg spisu z 2001 roku):

  • Bułgarzy: 83,9%

  • Turcy: 9,4%

  • Romowie: 4,7%

 • Wyznania (wg spisu z 2001 roku):

  • prawosławni: 82,6%

  • muzułmanie: 12,2%

  • katolicy: 0,6%

  • protestanci: 0,5%

 • Języki (wg spisu z 2001 roku):

  • język bułgarski: 84,5%

  • język turecki: 9,6%

  • język romski: 4,1%

Święta

1 stycznia Nowy Rok

3 marca Święto Odzyskania Niepodległości

8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet

1 maja Święto Pracy

24 maja Święto Piśmiennictwa Słowiańskiego i Kultury

6 września Dzień Jedności Narodowej

22 września Dzień Niepodległości

1 listopada Dzień Budzicieli Narodu

25 grudnia Boże Narodzenie

Kurorty nad Morzem Czarnym

Nesebyr: położone na niewielkim półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego, 10 194 mieszkańców. Miasto jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym od 1956, a od 1983 zabytki kultury w mieście zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

nesseber.jpg

Słoneczny Brzeg: kurort na wybrzeżu Morza Czarnego, około 35 kilometrów na północ od Burgas. Słoneczny Brzeg to największy i najbardziej popularny kurort Bułgarii, z około 130 hotelami. Jego budowa rozpoczęła się w 1958 roku, w miejscu, gdzie w starożytności i w średniowieczu znajdowały się studnie, zaopatrujące Neseber (staroż. Mesambrię) w wodę. W czasach obecnych największe grupy turystów stanowią Niemcy, Skandynawowie, Brytyjczycy, a także Polacy.

slonecznybrzeg.jpg

Święty Konstantyn i Elena: kompleks turystyczno-uzdrowiskowy słynący ze specyficznego mikroklimatu i cennych leczniczych źródeł mineralnych. W Św. Konstantynie i Elenie znajduje się piękna, piaszczysta plaża. Kurort oferuje nieograniczone możliwości uprawiania sportów wodnych.

konstantyn.jpg

Warna: port nad Morzem Czarnym. Ma 452 tys. mieszkańców (szacunek na 2005). Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Bułgarii

warna.jpg

Złote Piaski: kurortten jest położony na północ od Warny w Parku Narodowym Złote Piaski. Plaża ma 3 km długości, przy szerokości dochodzącej do 100 m. Panują tu wspaniałe warunki do wypoczynku, uprawiania sportów i rozrywki.

zlotepiaski.jpg


Strona główna | Dodaj do ulubionych | Powiadom znajomego | Referencje | FAQ | Rabaty | Kontakt

Asia Trade + Travel Sp. z o.o., ul. K. Miarki 11d, 01-496 Warszawa Nowe Bemowo, wejscie od duzego parkingu, przy ul. Zolnierzy W,
Filia AT-T.pl, ul. Bagno 2, Lok. 27, Klatka A, III Pietro, Warszawa, obok stacji metra Swietokrzyska,
Tel: +48 22 37 44 444, +48 605 104 104, Fax: +48 22 42 42 050, E-mail: at.t [at] vp.pl
Skype: Status: at-t.pl at-t.pl, Status: tlumaczenia.turystyka tlumaczenia.turystyka