AT-T Agencja Tłumaczeń i Turystyki                                           
AT-T współpracuje... 

Teneryfa

 

Położenieplayajardin.png

Teneryfa to wyspa należąca do Hiszpanii, znajdująca się na oceanie atlantyckim, u północno-zachodnich wybrzeży Afryki (28°19′N 16°34′W). Największa w archipelagu siedmiu Wysp Kanaryjskich (jej powierzchnia wynosi 2034 km²).

Jest to wyspa pochodzenia wulkanicznego, powstała przed około 30 milionami lat. Powierzchnia górzysta, pocięta licznym wąwozami. Urozmaicona linia brzegowa. Plaże kamieniste. Najwyższe wzniesienie to krater wulkanu El Pico de Teide 3718 m n.p.m., który jest zarazem najwyższym szczytem Hiszpanii. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce 18 listopada 1909 roku i trwała przez 10 dni.

Główne miasto to Santa Cruz de Tenerife – stolica wyspy oraz prowincji Santa Cruz de Tenerife.

Klimatanaga.jpg

Na kształtowanie się klimatu mają istotny wpływ dwa prądy morskie: Goflstrom (cieplejszy) i Kanaryjski (chłodniejszy). Powoduje to wahania temperatury morza od 18 do 20°C. Mimo niewielkiej powierzchni wyspa ma zróżnicowany klimat. Spowodowane jest to przedzieleniem jej przez wysokie pasmo górskie. Północno-wschodnia część wyspy ma klimat wilgotny, z częstymi mgłami i opadami. Temperatury wahają się w granicach 6°C pomiędzy najzimniejszym i najcieplejszym miesiącem i oscylują wokół 20°C. Część południowo-zachodnia ma klimat suchy.elpico.jpg Wahania temperatury są mniejsze, a średnioroczna temperatura waha się wokół 25°C. Informacje te dotyczą wybrzeża wyspy. Wraz ze wzrostem wysokości średnie temperatury spadają, a ilość opadów wzrasta. Pomimo niewielkiej odległości pomiędzy położonymi w górach miejscowościami a wybrzeżem występują duże różnice temperatur (nawet ponad 10°C) oraz w opadach. W okresie zimowym krater El Pico del Teide często pokryty jest śniegiem. Warunki klimatyczne maja wpływ na szatę roślinną. Północno–wschodnia część wyspy jest zielona i ma dobre warunki dla rolnictwa, część południowo–zachodnia jest uboga w szatę roślinną. W wyższych partiach wyspy rośnie sosna kanaryjska o długich, miękkich igłach, posiadająca zdolność absorbowania wody z mgły. Na stokach wulkanu El Pico del Teide utworzono park narodowy Parque Nacional de las Canadas del Teide.

Historia

Legenda głosi, że Teneryfa jest pozostałością zaginionej Atlantydy. Nie potwierdzone hipotezy datują pierwsze osadnictwo na XII wiek p.n.e. Badania archeologiczne i analizy wykonane metodą datowania radiowęglowego wskazują, że ludzie pojawili się na Teneryfie około 200 roku p.n.e. Do 1402 roku, czyli do przybycia na wyspy Hiszpanów, była ona zamieszkana przez Guanczów (nazwa nadana przez Hiszpanów). Według przekazów mieli oni jasną cerę i włosy oraz niebieskie oczy. W świetle ostatnich badań byli ludem pochodzenia berberyjskiego, a poprzednie hipotezy o pochodzeniu celtyckim lub, że byli potomkami Wikingów nie zostały potwierdzone. Guanczowie podzielili wyspę na 10 okręgów administracyjnych – królestw. 12 grudnia 1495 w bitwie pod Acentejo, Guanczowie zostali pokonani przez hiszpańskich konkwistadorów i ulegli eksterminacji lub zostali wywiezieni do Europy jako niewolnicy. Resztki rdzennej ludności szybko się zasymilowały i przeszły na katolicyzm, a ich język poszedł w zapomnienie. Hiszpanie zakładają miasto La Laguna, które było pierwszą stolicą wyspy (do roku 1723). Lokalizacja w głębi wyspy podyktowana była względami bezpieczeństwa, gdyż wybrzeża nękane były przez angielskich piratów. Duża ilość opadów na tym obszarze zapewniała zaopatrzenie w słodką wodę.

25 lipca 1797 Teneryfa została zaatakowana przez flotę brytyjską. Celem ataku było Santa Cruz de Tenerife, siedziba władz hiszpańskich. Atakiem dowodził Horatio Nelson, który w walce stracił prawe ramię.

Początkowo wyspa wraz z całym archipelagiem przeżywała okres prosperity, znajdowały się na niej porty tranzytowe dla żeglugi do obu Ameryk. Stopniowo jednak wyspa traciła na znaczeniu, a podstawowe produkty: cukier trzcinowy oraz karmin zostały wyparte z rynku przez tańszą konkurencję. W 1821 wyspa została włączona do Hiszpanii jako prowincja ze stolicą w Santa Cruz de Tenerife. W 1936 Teneryfa została opanowana przez wojska generała Franco. Pod jego rządami wyspa popadła w kłopoty gospodarcze. W latach 50–tych sytuacja była tak dramatyczna, że wielu mieszkańców emigrowało do Wenezueli. Na początku lat 60–tych wyspa została przekształcona w strefę turystyczną, początkowo dla turystów brytyjskich. W tym okresie na Teneryfę i sąsiednią Gran Canarię pływał z Polski MS Batory z tzw. „wycieczkami orbisowskimi”.

Najciekawsze miejscowości

Ogółem na wyspie jest 31 miejscowości stanowiących odrębne jednostki administracyjne. Najistotniejsze z nich to:

Santa Cruz de Tenerife: stolica wyspy liczy 220 tys mieszkańców i jest drugim, po Las Palmas, co do liczby mieszkańców miastem Wysp Kanaryjskich i zarazem największym miastem Teneryfy. Stolica lokalnej autonomii. Jest to znany ośrodek turystyki masowej przyciągający corocznie miliony turystów, miasto jest również ważnym transatlantyckim portem. Port ten służy do eksportu lokalnych produktów - bananów, tytoniu i warzyw oraz dużemu importowi zaopatrzeniowemu. Dzisiaj turystyka jest zdecydowanie największym źródłem dochodu miasta, ale w granicach Santa Cruz działa również dobrze prosperująca rafineria zbudowana w 1930 roku.

santacruz.jpg

 

Puerto de la Cruz: tutaj zwiedza słynny się Loro Park, który stał się ostają wielu zaginionych wyginięciem gatunków. Loro Park zwany jest także „Parkiem Papug”, ponieważ na terenie tego Parku Krajobrazowego jest ich ponad 300 gatunków. Oprócz papug spotkać tu można m.in.: aligatory, goryle oraz tygrysy. Park ten słynie również z flamingów. Będąc w Puerto de La Cruz można zwiedzić także rekinarium i delfinarium.

puertocruz.jpg

 

Los Cristianos: to część kompleksu turystycznego znajdującego się na południowo-zachodnim krańcu Teneryfy. Plaże pokryte są sztucznie piaskiem przywiezionym zSahary.W centrum wciąż można dostrzec elementy wioski rybackiej sprzed turystycznego boomu lat 70. Cały kompleks nadal się rozbudowuje, powstają nowe ulice, zmieniają się ich nazwy, toteż orientacja bywa trudna. Niektóre ulice noszą więcej niż jedną nazwę, jak główna arteria Los Cristianos, określana na zmianę jako Prolongación General Franco, Carretera Accesso Cristianos i Bulevar Chajofe (ta ostatnia nazwa wydaje się być oficjalnie poprawna).

(źródło: Wydawnictwo Pascal)

loscristianos.jpg

 

Playa de las Americas: to nowoczesny, tętniący życiem ośrodek turystyczny odwiedzanym przez gości z wielu krajów. Przy porośniętej palmami 5-kilometrowej promenadzie znajdują się centra handlowe, liczne bary, kawiarnie, dyskoteki i sklepy. Kurort leży w pobliżu znanego kurortu Los Cristianos. Panują tu świetne warunki do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu.

Costa Adeje: region turystyczny w południowej części Teneryfy. Powstał gdy popularna miejscowość wypoczynkowa Playa de las Americas powiększyła się o nowe plaże, nowoczesne hotele i centra rozrywki. Obecnie jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc na Teneryfie, zdominowane przez turystów przybywających z Wielkiej Brytanii. Niektóre ulice posiadają więcej niż jedną nazwę.


Strona główna | Dodaj do ulubionych | Powiadom znajomego | Referencje | FAQ | Rabaty | Kontakt

Asia Trade + Travel Sp. z o.o., ul. K. Miarki 11d, 01-496 Warszawa Nowe Bemowo, wejscie od duzego parkingu, przy ul. Zolnierzy W,
Filia AT-T.pl, ul. Bagno 2, Lok. 27, Klatka A, III Pietro, Warszawa, obok stacji metra Swietokrzyska,
Tel: +48 22 37 44 444, +48 605 104 104, Fax: +48 22 42 42 050, E-mail: at.t [at] vp.pl
Skype: Status: at-t.pl at-t.pl, Status: tlumaczenia.turystyka tlumaczenia.turystyka