AT-T Agencja Tłumaczeń i Turystyki                                           
AT-T współpracuje... 

Grecja

 

Podstawowe informacjecrete_komos_beach.jpg

Język urzędowy: grecki

Stolica: Ateny

Ustrój polityczny: republika

Niepodległość: od Turcji 25.03.1821

Jednostka monetarna: euro (EUR)

Strefa czasowa: UTC+2 - zima UTC+3 - lato

Hymn państwowy: Imnos pros tin Eleftherian (Hymn do wolności)

Kod ISO 3166: GR

Domena internetowa: .gr

Kod samochodowy: GR

Kod telefoniczny: +30

Geografiarhodes_old_town.jpg

Powierzchnia: 131 990 km kw. (ok. 26 000 km kw. zajmują wyspy).
Od południa Grecję oblewa Morze Śródziemne, od wschodu Morze Egejskie, od zachodu Morze Jońskie. Długość linii brzegowej Grecji kontynentalnej wynosi ok. 4000 km, długość wybrzeża 10 000 greckich wysp, z których 114 jest zamieszkanych, wynosi ok. 11 000 km.
Grecja graniczy na północnym zachodzie z Albanią, na północy z byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii (FYROM) i Bułgarią, na północnym wschodzie z Turcją.

samos.jpgUkształtowanie terenu: Większą część powierzchni (2/3) zajmują góry o średniej wysokości 1200 - 1800 m n.p.m. Najwyższa góra - Olimp (2917 m n.p.m.). Niziny i kotliny śródgórskie występujące głównie na wybrzeżach oraz w środkowej i wschodniej Grecji. Rzeki w większości typu górskiego - krótkie, bystre o zmiennych wodostanach. Najobfitsze w wodę są rzeki na północnym wschodzie: Wardar, Struma, Mesta. Najdłuższą rzeką jest Aliakmon (297 km).

Wykorzystanie ziemi: Ziemie uprawne zajmują 23% powierzchni kraju, łąki i pastwiska - 40%, lasy - 20%, resztę stanowią głównie nieużytki.

Klimat: Grecja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego o gorących i suchych latach oraz łagodnych, deszczowych zimach. Średnia temperatura lipca przekracza 20 st. C (z wyjątkiem obszarów górskich na północy kraju) średnia temperatura stycznia waha się od 10 st. C na wybrzeżu do 5 st.C w górach.

Czas: Zimą 2 godziny do przodu w stosunku do GMT, latem - 3 godziny do przodu w stosunku do GMT.

Najciekawsze miejsca

Halkidiki: Jeden z najbardziej popularnych regionów turystycznych dla Greków jak i turystów zagranicznych. Niezaprzeczalnym powodem popularności Halkidiki są malownicze wzgórza, przepiękne piaszczyste plaże, zielone lasy, pięknie utrzymane wioski pełniące rolę kurortów turystycznych z bardzo wysoko rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.
Najpopularniejsze sporty uprawiane na Halkidiki to nurkowanie i windsurfing.

lodka.jpg

 

Korfu: wyspa o łagodnym klimacie śródziemnomorskim, należy do archipelagu Wysp Jońskich, pełna zieleni, kwiatów, drzew oliwkowych, zielono-błękitnej wody Morza Jońskiego z ciągnącymi się kilometrami piaszczystymi plażami.
Korfu jest najbardziej zieloną z greckich wysp. Możemy spotkać na niej dziewiczą przyrodę, ogromne przywiązanie do tradycji ludowej. Druga strona wyspy to bardzo dobrze funkcjonująca infrastruktura turystyczna, gdzie odpoczynkowi sprzyjają morze, plaże, sporty wodne, tawerny, restauracje, bary, kasyno, dyskoteki. Stolica wyspy Kerkira (Korfu) należy do najbardziej eleganckich miast Europy. Korfu to miasto pełne zabytków. Znajdują się tu starożytne, greckie i rzymskie ruiny archeologiczne, bizantyjskie kościoły i ikony.

korfu_forteca.jpg korfu_krajobraz.jpg

Kos: druga, co do wielkości wyspa Dodekanezu, popularnością ustępująca jedynie Rodos. Urokliwe górskie i rybackie wioski, wspaniałe krajobrazy, szerokie plaże oraz bardzo dobra infrastruktura turystyczna to główne czynniki, które wpływają na wyjątkową atrakcyjność tej wyspy.
Położenie wyspy daje możliwość zwiedzenia szeregu okalających ją wysp, a niewielka odległość do brzegów Turcji umożliwia zapoznanie się z kulturą tego kraju. Najbardziej rozpowszechnionym środkiem lokomocji są rowery, na których można zwiedzać wyspę. Szerokie i niekończące się piaszczysto-żwirowe plaże oraz przejrzyste morze, umożliwiają zarówno kąpiele, jak i uprawianie wielu sportów wodnych.

 kos.jpg

 

Kreta: Największa wyspa Grecji i jednocześnie jedno z najlepszych miejsc na wakacyjny wypoczynek. Cztery duże pasma górskie sprawiają, że krajobraz wyspy jest bardzo urozmaicony. Wąwozy, których na wyspie wiele, zyskały międzynarodową sławę. Najdłuższy i najgłębszy wąwóz to Samaria. Jedną z zalet Krety jest jej linia brzegowa. Skaliste wybrzeża przeplatają się bowiem z szerokimi, jasnymi plażami. W nadmorskich kurortach turyści znajdują to, o czym marzą, planując wakacje - lazurowe morze, słoneczną pogodę, znakomite warunki lokalowe i liczne atrakcje.

Kreteńczycy z dumą prezentują to, co na ich ukochanej wyspie jest najlepsze, warto więc poszukać miejscowego bazaru i kupić wysoko cenione wyroby tkackie, jubilerskie czy płody rolne: oliwę, rodzynki, przyprawy, miód. Kreta odwiedzana niegdyś tylko przez archeologów, dziś fascynuje niemal wszystkich.

crete_komos_beach.jpg

 

Lefkada: Ta przepiękna wyspa połączona jest ze stałym lądem 50-metrowym mostem zwodzonym i groblą. Piękne zatoki i plaże Porto Katsiki, Kalamitsi, Katisma słynne są w całej Grecji. Ciekawą propozycją jest również Vassiliki - wioska rybacka, gdzie wieczorem można wybrać się na nadmorską promenadę, wzdłuż której zakotwiczone są rybackie i wycieczkowe stateczki. Życie nocne kwitnie zaś w miejscowości Nidri, które to zostało odkryte i rozsławione przez Onassisa.

Peloponez: Najdalej na południe wysunięta część kontynentalnej Grecji, skarbnica najlepiej zachowanych i najbardziej znanych starożytnych oraz bizantyjskich zabytków na terenie tego kraju, nie wyłączając wysp. Takie miejsca jak: Mykeny, Epidauros, Akrokorynt, Olimpia, Mistra, Monemvassia albo zabytki z czasów weneckich w Pilos, Koroni czy Methoni są powszechnie znane. Peloponez zachwyca niesamowitymi kontrastami pomiędzy wszechobecnymi górami, wznoszącymi się na wysokość prawie 2.500 m n.p.m., a wybrzeżem.

messina.jpg

 

Riwiera Olimpijska: Znajdują się na niej kurorty turystyczne takie jak Paralia, Olimpic Beach, Korinos Beach. Te nadmorskie miejscowości usytuowane są ok. 80 km na południe od Salonik, ok. 7 km od miasta Katerini, będącego stolicą prefektury zwanej Pierią. Osoby, które preferują korzystanie z kąpieli słonecznych znajdą tu szeroką, piaszczystą plażę. Kto chce spędzać czas bardziej aktywnie może pływać, uprawiać surfing, jeździć na nartach wodnych, czy grać w piłkę plażową.

windsurfing.jpg

 

Rodos: trzecia co do wielkości wyspa Grecji, największa w archipelagu Dodekanezu, oddalona jedynie o 18 km od tureckiego wybrzeża Azji Mniejszej. Od czasów starożytnych zwana „Wyspą Słońca”, gdyż ilość dni słonecznych przekracza tam 260, co jest absolutnym rekordem europejskim. Liczne zabytki świadczą o niezwykłej i bogatej historii wyspy: od malowniczego portu Mandraki, w którym stał uznawany za jeden z siedmiu cudów świata „Kolos z Rodos”, poprzez pozostałości budowli antycznych, aż po pałac Wielkich Mistrzów zakonu Krzyżowców w stolicy wyspy. Wnętrze wyspy oferuje tradycyjny dodekaneski krajobraz z pasmami górskimi oddzielonymi żyznymi dolinami, w których kryją się malownicze, białe domostwa.Wzdłuż wybrzeża powstało wiele ośrodków wypoczynkowych, hoteli i pensjonatów, w których wypoczywają goście zwabieni pięknem krajobrazu, dogodnym klimatem, a także bogatym życiem nocnym w licznych restauracjach, tawernach i dyskotekach.

rodos.jpg


Santorini: niegdyś wyspę nazywano Strongyle czyli okrągła – nazwa pochodziła od kolistego kształtu wyspy. Pierwsi osadnicy nazwali wyspę Kalliste (Kallisti) czyli najpiękniejsza. Nazwę Thira nadali towarzysze i spadkobiercy bohatera z Teb o imieniu Thiras, obecnie częściej używana Santorini, pochodzi z czasów bizantyjskich (Santa Irini – Święta Irena). Święta Irena jest patronką wyspy. Wyspa znana jest z eksportu słodkich win, ziemi wulkanicznej, pumeksu oraz słodkich pomidorów.W 1520 r. p.n.e wybuch wulkanu był tak potężny, że spowodował częściowe zapadnięcie się wyspy. W ten sposób utworzyła się tak zwana „caldera” czyli ogromne urwisko w kształcie półksiężyca.

kopula.jpg

 

Thassos: wyspa ta jest oddalona o zaledwie 12 km od stałego lądu. od dawna jest popularnym letniskiem mieszkańców północnej Grecji, a począwszy od lat 90. XX w. przyciąga też turystów zagranicznych.Thassos utrzymuje się przede wszystkim z przemysłu wydobywczego – śnieżnobiałego marmuru, z którego wyspa w dwóch trzecich jest zbudowana, Ważną rolę odgrywa produkcja oliwek, miodu, owoców i orzechów, często przed eksportem kandyzowanych. Ulubionym trunkiem mieszkańców nie jest wino, ale mocniejsze tsipouro.

jacht.jpg

 

Ciekawostki

W Grecji najważniejszym świątecznym dniem jest 25 grudnia. Nie obchodzi się tu Wigilii, a jeśli już, to o bardzo późnej porze. Nie ma również Świętego Mikołaja, choć w tym dniu ludzie szczodrze obdarzają się prezentami. Obchody świąt Bożego Narodzenia trwają w Grecji aż 12 dni. Przed mszą Bożego Narodzenia chłopcy śpiewają kolędy, za co w wioskach dostają słodkości: migdały i orzechy, a w miastach pieniądze. Nabożeństwo zaczyna się o czwartej rano i trwa do wschodu słońca.

Ważna potrawą dla Greków jest christopsomo, czyli chleb Chrystusa: duży, okrągły chleb z orzechami, z odciskiem drewnianej pieczęci z symbolem religijnym. Tradycyjne świąteczne potrawy to również pieczone jagnię, pieczony prosiak lub indyk nadziewany kasztanami i ryżem.

Ksiądz chodzi od domu do domu i kropi święconą wodą głównie te miejsca, gdzie mogą się znajdować kallikantzari (złe duszki).Grecką tradycją jest stawianie zamiast choinki przystrojonego świątecznie modelu żaglowca. Jest to najważniejszy symbol bożonarodzeniowy w tym kraju. Jeśli natomiast ktoś decyduje się na choinkę, to jest ona bardzo kolorowo udekorowana i przybrana świeczkami.


Strona główna | Dodaj do ulubionych | Powiadom znajomego | Referencje | FAQ | Rabaty | Kontakt

Asia Trade + Travel Sp. z o.o., ul. K. Miarki 11d, 01-496 Warszawa Nowe Bemowo, wejscie od duzego parkingu, przy ul. Zolnierzy W,
Filia AT-T.pl, ul. Bagno 2, Lok. 27, Klatka A, III Pietro, Warszawa, obok stacji metra Swietokrzyska,
Tel: +48 22 37 44 444, +48 605 104 104, Fax: +48 22 42 42 050, E-mail: at.t [at] vp.pl
Skype: Status: at-t.pl at-t.pl, Status: tlumaczenia.turystyka tlumaczenia.turystyka